M-84(M) Modernizovan

Na ceremoniji povodom priprema za proslavu Dana Pobede 9. maja 2017, godine na vežbi Čelik 2017 uočena je jedna novost pored već do sada javno prikazanih novih modela oklopljenog lansera Morava na vozilu FAP-2026, PVO topa Bofors 40mm na oklopljenom vozilu FAP-2026, Miloš 4x4, Lazar 8x8 i Nora B-52 155mm.

Analizom objavljenih fotografija uočeno je prisustvo nove verzije tenka M-84. U odnosu na dosadašnje prikazane verzije ova podseća na kombinaciju M-84AB1 i modernizovane T-72 varijante prikazane na sajmu Partner 2015. Dodat je SLAT rešetkasti oklop sa zadnje strane kupole i tela a u cilju zaštite od kumulativnih projektila a na kupoli se uočava RCWS sa najverovatnije 12,7mm mitraljezom viđan do sada i na drugim vozilima. Pretpostavka je da je primenjen domaći eksplozivni reaktivni oklop KAO M99. Sliku sa koje je uočeno i objašnjeno poboljšanje možete pogledati dole:

 
Kratko podsećanje na modele sa sajma Partner 2015:

M-84AS
T-72




Pored očiglednih promena spolja, unutra bi trebalo da uslede promene ugradnjom pogonske modularne grupe od 1000KS, savremenog protivpožarnog sistema, novih uređaja za komunikaciju, poboljšanjem uređaja i sklopova za upravljanje vatrom(SUV) kao i uvođenje savremenijih projektila 125mm. Pretpostavka je da ova verzija neće imati mogućnost za dejstvo sa PO raketama kroz cev topa.
Da li je TOMS zadržan u istoj formi i gde se sada nalazi u odnosu na RCWS je teško proceniti sa ove slike. U svakom slučaju na kupoli bio bi dobrodošao neki teleskopski izvlačeći sistem za osmatranje na daljinu sa termovizijskom i noćnom pasivnom IC kamerom.

Sa modernizacijom tenka M-84 se uveliko kasni i bez nekog skorijeg masovnog uvođenja modernizovane verzije osnovnog tenka u jedinice taj rod vojske je bio i ostaće veoma ranjiv. Pored osnovnog tenka treba poraditi na formacijama kao i uvođenju par verzija dodatno poboljšanog tenka za prevazilaženje određenih taktičkih situacija.  

Posebne komadne verzije tenka bi trebalo razviti da bi se unapredilo dejstvo sadašnjih formacija te bi trebalo imati u svakom vodu od tri tenka odnosno na svaka dva tenka barem po 1 sa dodatnom opremom u odnosu na osnovni model. Bilo bi izuzetno korisno opremiti komadni tenk na nivou voda, odnosno tenk komandira voda, mini BPL koji bi letela u neposrednoj blizini tenka a koja bi davala dodatne podatke o neprijateljskom okruženju, zatim radarom za osmatranje dometa oko 15 do 20km, kao i sistemom veza sposobnim da prenosi podatke na veću daljinu pored standardne glasovne komunikacije.  Tenk komandni na nivou voda bi prenosio ostalim tenkovima u vodu informacije dobijene osmatranjem sa radara i BPL-a. Time bi svaka posada tenka tj tenkovsko odeljenje kao i vod mogli znatno da predupredi i osujeti moguće napade, pravovremenim uočavanjem protivnika. Na nivou tenkovske čete od oko 12 do 15 tenkova trebalo bi uvesti barem tri tenka specijalizovana za urbanu borbu kao i BPL dometa do 30km . Na nivou bataljona bi bilo potrebno uvesti BPL većeg dometa do barem 150km do 200km.

Na nivou čete i tenkovskog bataljona trebalo bi imati posebne komadna oklopna vozila za komandire četa i komadanta bataljona u koje bi se slivala sve informacije dobijene osmatranjem bojišta na razne načine i planirali zadaci a koja bi bila opremljena savremenim KIS(Komadni informacioni sistem) i MFD(Multifunkcionalni displej) i inercionim navigacionim sitemima pored GPS, GLONASS, BEIDU kombinacije.  Ne treba smetnuti sa uma da su manje formacije tipa bataljona i četa sada kod nas postale osnovne formacije koje će nositi borbu te se ne može posmatrati uređenje viših nivoa formacija koje su postale strateške kao što su brigade a da se manji nivoi zaduženi da budu nosioci operativnih zadataka zapostave do mere koja vodi njihovom lakom uništenju. Tako je potrebno i nužno imati KIS čete i bataljona čak nužnije od KIS brigade.  Isto tako veoma često u praksi šalje se tenkovski vod na izvršenje samostalnog zadatka, kao ispomoć nekoj drugoj jedinici ili se pridodaje nekoj drugoj formaciji te je potreba za njegovim što uspešnijim samostalnim dejstvom van tenkovskog bataljna odnosno veće oklopne strukture još izraženija.  

M-84AB1


M-84AB1 TOMS izvučen




M-84 je od svog nastanka više puta unapređivan i ima tri operativne varijante osnovnog tenka kao i nekoliko predloga modernizacije.


Nedostatak sredstava aktivne odbrane uz zadržavanje aktivne zaštite koja se trenutno svodi na dimne kutije a bez značajnog poboljšanaj osnovnog oklopa predstavlja problem koji bi mogao bi da se reši na više načina. Treba izbeći značajno podizanje mase tenka kroz dodavanje dodatnog ili pobiljšanjem osnovnog oklopa uz moguće  povećanje nivoa zaštite uvođenjem  jeftinog sistema aktivne zaštite kroz ugradnju odgovarajućih sistema i podsklopova za tu namenu.
Delovi tog nekog aktivnijeg sistema zaštite bi bili bolje upozorenje na lasersko ozračenje tenka kao i pasivni sistem osmatranja radarskog zračenja.
 
Dalje poboljšanje bi se ostvarilo kroz maskiranje tenka a koje bi služilo kao mera zaštite od dejstva iz vazduha, što je jedan od najvećih problema zaštite tenka na bojištu u uslovima nadmoćnosti protivnikove avijacije.

Većina savremene borbe odvija u urbanim sredinama trebalo bi imati i specijalizovane verzije tenkova bazirane na topu 57mm koji bi se pridodali tenkovskim odeljenjima i četama koje imaju dejstva u takvim uslovima. Pored uvođenja novih topova od 57mm i 125mm na kupolu tenka potrebno je razviti i odgovarajuću prateću savremenu municiju.

Sve ovo sa ciljem da tenk sa svojim oklopom i zaštitom bude i dalje sredstvo na koje se može računati da u kritičnim trenucima borbe savlada protivnike i donese prevagu na bojištu.
Mesto tenka u borbi je značajno pogoršano uvođenjem savremenih PO raketa, PT mina i raketa vazduh-zemlja za PO borbu te bez adekvatne modernizacije za očekivati je da se imaju visoki gubici u tenkovskim jedinicama kao i nemogućnost tenka da donese uspehe na pravcima svog angažovanja u skaldu sa vojnim planovima čime se njegovo učešće u borbi obesmišljava posebno imajući u vidu cenu takvog jednog složenog sredstva.    
 


Comments

Popularno

HQ-22 ili FK-3

Baterija PVO - cevna i raketna CEVIRA

Maljutka 2T5 - Lansiranje Čelik 2017